A román kormány eredetileg 2,55 százalékos államháztartási hiányt tervezett, de csütörtökön a parlament megszavazta az ellenzéknek a gyermekenként megítélt családi pótlék megemelésére vonatkozó indítványát, amit a deficit növelésével fedeznek.
A költségvetést 272 törvényhozó szavazta meg, 122-en ellene voksoltak 2 tartózkodás mellett. A tervezetet a román kormánykoalíció pártjai mellett a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) is támogatta. A parlamenti vitán Viorica Dancila miniszterelnök elmondta, hogy a költségvetés 5,5 százalékos gazdasági növekedéssel számol, a kormány optimizmusát pedig azzal indokolta, hogy fejlődik a gazdaság, összesen 50 milliárd lejt (10,5 milliárd eurót) irányoztak elő közberuházásokra, ami megteremti a kormány által remélt növekedés feltételeit.
Dancila a beruházások mellett prioritásként jelölte meg az oktatást, amelynek évi költségvetése mintegy 48 százalékkal lesz nagyobb az előző évhez képest, az egészségügyre is 15 százalékkal többet fordítanak. A kormányfő kifejtette, hogy az elmúlt évek jó gazdasági eredményeinek köszönhetően a GDP először fogja meghaladni várhatóan az 1000 milliárd lejt (210 milliárd euró), a nettó átlagbér pedig 50 százalékkal lesz nagyobb 2019-ben, mint 2016 decemberében, amikor a jelenlegi szociálliberális koalíció kormányra került. Azt is a pozitívumok között említette, hogy az állami nyugdíjalap az idén többlettel fog zárni, amire hosszú idő óta nem volt példa.
A kormányfő közölte, hogy a költségvetés tartalmazza a korábban megígért bér- és nyugdíjemeléseket, az öregségi járandóságok szeptembertől 15 százalékkal fognak emelkedni. A kormányfő szerint az önkormányzatoknak sincs okuk arra, hogy elégedetlenek legyenek, mert 7 milliárd lejjel kapnak többet, miután a személyi jövedelemadó teljes egészében a helyi és a megyei önkormányzatoknál marad.
Az ellenzék ugyanakkor túlzottan derűlátónak tartja a büdzsét, szerintük nem reális 5,5 százalékos gazdasági növekedéssel számolni. Úgy vélték, hogy a kormány az államháztartás bevételeit is túl nagyra tervezte, amit szerintük az adóhatóság várhatóan nem fog tudni teljesíteni.
Liviu Dragnea, a kormány fő erejét képező Szociáldemokrata Párt (PSD) és a képviselőház elnökének javaslatára a költségvetésben csökkentették a belföldi titkosszolgálat büdzséjét, amiért Klaus Iohannis államelnök bírálta a kormánykoalíciót. A költségvetési törvényt Iohannisnak kell kihirdetnie, csak ezt követően lép hatályba.